Svečias
Titulinis Tyrimai ESS 5-oji banga
Apie tyrimus
ESS
EES
Kiti tyrimų projektai
5-oji ESS banga
5-oji ESS banga

Kiekvienos ESS bangos vykdymo darbotvarkė yra daugmaž tokia pati nuo tyrimo vykdymo pradžios 2002 m. Svarbiausias atskaitos taškas yra lauko darbų, t. y. „fizinio“ apklausos atlikimo, pradžia, kuri paprastai yra vykdomos bangos metų rugsėjo mėnesį. Taigi 5 bangos lauko darbų oficialus startas buvo 2010 m. rugsėjo mėnuo. Tačiau tai nėra vienintelis darbas, kurį įgyvendinat ESS reikia nuveikti šalims dalyvėms ir koordinatoriams. Kiti pagrindiniai žingsniai yra šie:

  • Pirmiausiai atrenkamos kintančių klausimų blokų konstravimo komandos. Šaukimas teikti paraiškas paskelbiamas prieš beveik 2 metus iki lauko darbų pradžios, kad atrinktos tyrėjų grupės turėtų pakankamai laiko kokybiškai sukonstruoti ir išbandyti siūlomus įtraukti klausimus. Vykdant 5 ESS bangą šis šaukimas buvo paskelbtas 2008 m. lapkričio mėn., o jau 2009 m. kovą paskelbti laimėtojai: Hans-Peter Kriesi (Ciūricho universitetas, Šveicarija) vadovaujamas projektas „Demokratijos supratimas ir vertinimas Europoje“ ir Felicia Huppert (Kembridžo universitetas, Jungtinė Karalystė) vadovaujamas projektas „Asmeninis ir socialinis gerbūvis 2: Klestinčios Europos rodiklių kūrimas“.
  • Toliau iki lauko darbų pradžios daugiausiai dirbama prie esamo tyrimo klausimyno ir instrumentarijaus tobulinimo bei kuriami ir testuojami (kelios šalyse dalyvėse) kintantys klausimų blokai. Šiame etape daugiausiai dirba Centrinė koordinuojančioji grupė (CCT) ir Klausimyno konstravimo komandos, tačiau Nacionaliniai koordinatoriai (NC) taip pat įtraukiami į procesą: jie teikia (ir svarsto kitų NC ar CCT pateiktus) pasiūlymus esamo klausimyno ir instrumentarijaus tobulinimui ir komentuoja sudarinėjamų kintančių klausimų blokų turinį bei dizainą. 5 ESS bangoje šie darbai prasidėjo 2009 m. birželį, o ši data taip pat laikoma ir 5 ESS bangos oficialia pradžia.
  • Pirminė galutinių klausimynų versija parengiama vykdomos bangos metų pradžioje, taigi 5 bangos pirminė galutinių klausimynų versija buvo pristatyta 2010 m. pradžioje, o paskutinė versija patvirtinta birželio mėnesį (po NC ir CCT susitikimo gegužės mėn.)
  • Patvirtinus klausimyną jis verčiamas (naudojant TRAPD procedūrą, o 5 bangoje dar ir atliekant vertimų tikrinimą) į visų šalių dalyvių nacionalines ir skaitlingų mažumų (kurių kalbomis šalyje kalba daubiau nei 5 proc. gyventojų) kalbas. Lietuvoje ESS klausimynai (pagrindinis ir 3 papildomo klausimyno versijos) verčiami į dvi kalbas: lietuvių ir rusų. Vertimo darbai (įskaitant tikrinimą) buvo užbaigti 2010 m. rudenį.
  • Atlikus vertimą klausimynai turi būti parengti lauko darbų vykdymui. Kartu parengiama ir visa papildoma medžiaga: instrukcijos apklausėjams, kontaktavimo forma, išankstiniai laiškai ir bukletai respondentams. Rengiant lauko darbų medžiagą kiekvienoje šalyje dalyvėje taip pat sudaromas atrankos dizainas, patvirtinamas lauko darbų vykdymo grafikas ir t. t.
  • Išvertus klausimyną ir pasirengus lauko tyrimui, paprastai, tuo metu vykdomos bangos rugsėjo mėnesį pradedami lauko darbai, t. y. „fizinis“ apklausos atlikimas. ESS tyrime apklausiamas tam tikras kiekis (efektyvus imties dydis – ne mažiau kaip 1500 respondetų) 15 metų ir vyresnių šalių dalyvių gyventojų, atrinktų griežtai tikimybiškai ir gerai reprezentuojančių visus šalies dalyvės gyventojus. 5 ESS bangos lauko darbai Lietuvoje pradėti 2011 m. gegužės 17 d. ir truko iki 2011 rugpjūčio 15 d. Juos atliko UAB „RAIT“.
  • Lauko darbų vykdymo metu ir dvi savaitės prieš jų pradžią papildomai fiksuojami svarbūs kontekstiniai įvykiai.
  • Lauko darbai vykdomi ne mažiau kaip mėnesį, tačiau ne ilgiau kaip tris mėnesius, taigi duomenys ir visa reikalinga tyrimo vykdymo šalyje dalyvėje dokumentacija į ESS Duomenų archyvą Norvegijos socialinių mokslų duomenų tarnyboje (NSD) turi būti deponuoti ne vėliau kaip kitų metų (nuo oficialios vykdomos bangos lauko darbų pradžios) sausio mėn. pabaigoje. Taigi 5 ESS bangos duomenys į NSD turėjo būti deponuoti iki 2011 m. vasario mėn. Kadangi Lietuvoje tyrimo įgyvendinimas vėlavo, duomenų deponavimo procedūra pradėta 2011 m. rudenį.
  • Šalių dalyvių deponuoti duomenys ESS Duomenų archyve yra sutvarkomi, papildomi tam tikrais kintamaisiais (pavyzdžiui, atrankos dizaino svoriais) ir sujungiami į vieną bendrą failą. Taip sutvarkyti duomenys iki kitų vykdomos bangos metų spalio mėn. turi būti patalpinti viešai akademinės bendruomenės, viešosios politikos formuotojų ir visuomenės prieigai. Taigi pirmoji ESS 5 bangos duomenų ir dokumentacijos laida pasirodė 2011 m. rudenį. Kadangi Lietuvoje tyrimo įgyvendinimas vėlavo, Lietuvos duomenys bendrajame ESS 5 bangos duomenų faile bus publikuoti 2012 m. pavasarį.
  • Be šių tiesioginių ESS apklausos atlikimo veiksmų CCT, pasitelkdama šalių dalyvių Nacionalinius koordinatorius, nuolat vykdo įvairius tyrimo dizaino tobulinimo eksperimentus. 5 bangoje viename iš jų – svarbių kontekstinių įvykių fiksavimo tobulinimo galimybių studijoje – dalyvavo ir Lietuva.

ESS 5 bangoje dalyvavo šios šalys:

AirijaJungtinė KaralystėSlovakija
AustrijaKiprasSlovėnija
BelgijaKroatijaSuomija
BulgarijaLenkijaŠvedija
ČekijaLietuvaŠveicarija
DanijaNorvegijaUkraina
EstijaOlandijaVengrija
GraikijaPortugalijaVokietija
IspanijaPrancūzija
IzraelisRusija

ESS 5 bangos duomenys lietuvių kalba deponuoti į LiDA katalogą, o anglų kalba bus deponuoti į ESS Duomenų archyvą.

NAUJIEMS VARTOTOJAMS
NAUJIENOS
Naujienlaiškis

Nr.1  2009 07-11
Nr.2  2009 12-2010 02
Nr.3  2010 03-05
Nr.4  2010 06-08
Nr.5  2010 09-11
Nr.6  2010 12-2011 02
Nr.7 2011 03-05
Nr.8 2011 06-08
 
© KTU Politikos ir viešojo administravimo institutas
Atnaujinta 2020-02-17